Veřejná sbírka na restaurování varhanního pozitivu kostela sv. Michaela v Bechyni

V roce 2021 přešel kostel sv. Michaela do správy Kulturního střediska, které chce otevřít prostor všem možným kulturním a volnočasovým aktivitám. V kostele se nachází varhanní nástroj. Varhanní nástroj v kostele sv. Michaela je historicky velmi cenným nástrojem z roku okolo 1700. Jedná se o nepřenosný pozitiv bez pedálů. Dle všech znaků jej postavil příbramský varhanář Ondřej Tadeáš Kochstein. V současné době se nachází v stavu torza. Dle odborného posudku restaurátora je potřeba celková revize nástroje, následná oprava, restaurování, sestavení a uvedení v činnost. Kulturní středisko města Bechyně, nemá volné prostředky na financování kompletní opravy varhanního nástroje.

Kulturní středisko tedy přišlo s myšlenkou uspořádat veřejnou sbírku na jejich opravu. Uvědomujeme si, že zachování varhan je naší povinností. Organizováním sbírky naplňujeme jednu z našich činností – ochranu a obnovu místních památek. Doufáme, že se sbírkou podaří získat potřebné finance na obnovu varhanního nástroje a v následujících letech budeme moci v Bechyni uspořádat řadu krásných varhanních koncertů a svateb a společenských událostí.

Předpokládá se, že oprava varhan bude stát 350 000,- Kč. Je samozřejmě možné, že se částka v průběhu prací ještě navýší díky nepředpokládaným výdajům či navýšení cen. Současně se sbírkou budeme žádat o finanční podporu z různých dotačních titulů v závislosti na jejich vyhlášení. Očekáváme, že po získání částky budou restaurátorské práce zahájeny. Nastroj by mohl být opraven do jednoho roku od vlastního zahájení prací.

• Jména všech donátorů, kteří přispějí neanonymně zasláním částky na sbírkový bankovní účet, budou zapsána v pamětní knize, která bude uložena ve skříni varhan v kostele sv. Michaela na památku budoucím generacím.

• Jména pěti donátorů, kteří přispějí nejvyšší částkou, budou zvěčněna na pamětní desce na skříni varhan nebo v jejich blízkosti v prostoru kůru v kostele sv. Michaela a dle nich nazvány také nejdůležitější píštaly nástroje.

Jak přispět?

Pokud máte zájem přispět na restaurování varhan v kostele sv. Michaela v Bechyni, máte dvě možnosti. Můžete přispět zasláním vybrané částky na sbírkový bankovní účet nebo můžete přispět finanční hotovostí do sbírkových pokladniček, které budou k dispozici v kostele sv. Michaela a Městské knihovně.

• sbírkový bankovní účet:

na zvl. účet č. 123-4546260267/0100 založený u Komerční banky

Původní stav varhanního pozitivu před rekonstrukcí kostela sv. Michaela kolem roku 1995 (foto Josef Veselý)